Bulgaristan Üniversiteleri Tıp

bulgaristan plovdiv tip universitesi

 

Bulgaristan ülke olarak Türkiye ye komşu olması ve sınır kapısının da bulunması nedeniyle Türk öğrenciler tarafından tercih edilmektedir.ayrıca İstanbul dan kalkan tren seferleri bulunmakta ve Sofya ya kadar ulaşmaktadır.bu anlamda ulaşımında sıkıntılı olamaması ve ülkenin de Avrupa birliğinde yer almasından dolayı bu anlamda bir adım daha öne çıkarmaktadır.dünyanın birçok yerinden öğrenci alımları yapılmakta ve sonucunda Bulgar kültürü diğer kültürleri etkilemekte yada etkilenme sonucunda oluşan soysal ortam ülkenin gelişimine katkıda bulunmaktadır. Bulgaristan üniversiteleri tıp anlamında en yetkili olan plovdiv üniversitesi tıp bölümü en meşhur olanıdır. Daha çok tıp eğitimleri de bu üniversitede verilmektedir.

Bulgaristan üniversiteleri tıp eğitimi ve öğretimi alanında kendini kanıtlamış belli başlı ülkeler arasındadır. plovdiv üniversitesi ve kanatları altında bulunan koleji ile tıp eğitimi konusunda oldukça bilgi ve birikime sahiptir. Daha çok Avrupalı ve Asyalı kişiler tarafından tercih edilen ve Bulgarca ve İngilizce eğitim olanaklarını bulunduğu ülkede sanayi kullanımı açısından da Avrupa birliği ülkeleri arasında önemli bir gelişme göstermiştir. Tıp eğitimi için gelen farklı kültür öbeklerine farklı hizmetler sunması da gelenler açısından da her anlamda da güvenilir olunduğunu göstermiştir. Din dil ırk ayrımı yapmaksızın verilen eğitim seviyesinde her yıl artış olmasında da gelen öğrenci sayılarında artışın olması da göstermektedir.

Bulgaristan üniversiteleri tıp alanında geçmişten gelen bilgi birikimini koruyarak ve üstüne Avrupa tarzı eğitimi de ekleyerek yoluna kaldığı yerden devam etmiştir. Daha önce Rus yönetiminde yer alması ve balkanlara geçiş noktasında yer alamsından dolayı Türkiye ile sınırının da yer almasından dolayı Rus baskısından kurtulmasından sonra her anlamda gelişmeye devam etmiştir. Bundan dolayı sınırları içinde birçok kültür öbekleri ve kütüphanesi bulunmasıyla farklı kültürlere beşiklik etmiştir. Bundan dolayı bilgi birikimi ile tıp konusunda ilerlemiş ve farklı yollardan yaptığı ders anlatımları ve tekniğiyle bunu da başarmıştır.