Bulgaristanda Eğitim Hukuk

hukuk bulgaristanda egitim

Avrupa’nın 16. Büyük yüzölçümüne sahip olan Bulgaristan balkanlarda yer alan bir ülkedir. Ülkemiz ile sınır komşusu olması da ayrı bir yere sahiptir. Bunun yanında birçok alanda iş birliği içinde olduğumuz Bulgaristan halkı ve devleti de ülkemizde bulunan soydaşları ile ayrı bir yere sahiptir. Osmanlı devleti himayesinde uzun yıllar yaşamış olması ve nüfus mübadelesi konusunda ülkemizden ve ülkeden birçok yer değiştirme olmasından dolayı kültürleri de ülkemizde yaşamaktadır. Tarihte birçok ortak yöne sahip olan ülkeler arasında yer alan ve ülkemiz açısından ayrı bir öneme sahip olan eğitim hayatında  Bulgaristanda eğitim hukuk bölümü ayrı bir yere sahiptir.

Roma ve Bizans imparatorluğu egemenliğinde yaşayan ve daha sonra Osmanlı egemenliğine giren ülke Rus harbinden sonra doğu bloğunun emri altında yaşamışlardır. Avrupa birliğine üye olmuştur.2007 yılında Avrupa birliğine üye olan Bulgaristan bu süreçten sonra Türkiye ile ilişkilerini ilerletmiş ve geliştirmiştir. Bundan dolayı eğitim hayatında tüm balkan ve Avrupa ülkelerinden gelen öğrencilere eğitim vermek amacıyla ülkede birçok üniversite kurulmuştur. Bunlardan önemli bir yere sahip olan  Bulgaristanda eğitim hukuk okumak isteyen öğrencilere yönelik eğitim veren bir kurumdur. İl olarak 29 ile sahip olan Bulgaristan tuna ve Meriç nehirleri ile önemli bir ülkedir.

Ülkenin hemen hemen ortasında yer alan plovdiv üniversitesi Türkiye den oldukça fazla öğrenci çekmektedir. Özellikle hukuk alanında öğrenciler çok rağbet göstermekte bunun sebebi ise taban puan uygulamasının olmaması ve ücretlerin Türkiye ye oranla biraz daha düşük olması en başta gelen tercih sebepleri arasındadır.  Bulgaristanda eğitim hukuk bölümü ile ilerde avukat hâkim savcı gibi meslek alanlarında çalışmak ve bu alanda yükselmek isteyen bireyler açısından önemli bir yerdedir. Hem Avrupa birliği üyesi olması hem de Türklere olan saygı sebebiyle ülkede rahat bir ortamda eğitim alabilir ve hayalinizde yer alan bölümü bitirerek hayalinizdeki mesleği yapmamanız için önünüzde bir engel kalmamış olur.