Pleven Tıp Üniversitesi

bulgaristan plovdiv tip universitesi

Pleven tıp üniversitesi adını bulunduğu Bulgaristan’ın Pleven şehrinden almıştır.Bulgaristan da bulunan en iyi tıp üniversitelerinden biridir.Hatta en iyi 5 üniversite arasında kendine yer edinmiş bir üniversitedir.1974 yılında kurulmuştur.Üniversitenin hastanesinde yatak sayısı 1200 dür.Tıbbi tedavide ise her türlü hizmet bulunmaktadır.24 Bölümde ve 24 klinikte eğitim verilmektedir.Tıp Fakültesi, Kamu Sağlığı Fakültesi olarak eğitimler iki fakültede verilmektedir.Birde 3 kolejde Veliko Tırnovo Tıp Koleji, Ruse Tıp Koleji ve Pleven Tıp Koleji eğitim verilmektedir.Ayrıca Kamu Sağlığı Fakültesi içerisinde Tıp ingilizce, Hemşirelik, Fizik tedavi ve rehabilitasyon , Ebelik, Fizik tedavi ve Ergoterapi, Röntgen teknisyenliği, Sağlık bakımı, ve Tıbbi Laboratuar Asistanlığı barındırmaktadır.

Pleven tıp üniversitesi bünyesinde, 62 profesör, 279 asistanla birlikte toplamda 564 öğretim görevlisi bulundurmaktadır.29 Ülkeden öğrencisi bulunmaktadır. İlk etapta öğrencilere hazırlık programı adı altında 1 yıl süre ile İngilizce veya Bulgarca eğitim verilmektedir.İngilizce veya Bulgarca yeterlilik sınavında başarılı olan öğrenciler veya Herhangi bir Bulgaristan Üniversitesinden İngilizce dil sertifikasına sahip olan öğrenciler hazırlık programına katılmadan direkt olarak lisans eğitimlerine başlayabilmektedirler.

Pleven tıp üniversitesi öğrenci yurtlarında kalmanın ısınma ve elektrik dahil aylık bedeli 60 euro civarındadır.2 veya 3 kişilik odalarda bulunmaktadır ve bu odalarda telefon ve internet hizmeti de bulunmaktadır.

Aynı zaman da Tıp Fakültesinde uluslararası bilim projelerine de yer verilmektedir.SOCRATES bunlardan biridir. SOCRATES ise Avrupa Toplumsal programıdır.Amacı gelişmiş eğitim ve açık bir eğitim programının Avrupa da oluşması için çalışmaktadır.En öncelikli amaçları şunlardır. Her alanda Avrupa eğitimini geliştirip güçlendirmek.Bununla birlikte Avrupa eğitim kaynaklarına ulaşımda eşitlik sağlama. İşbirliği ve hareketliliği eğitimde canlandırmak.

 

Pleven Tıp Üniversitesi Bulgaristan’da bulunan Tıp fakülteleri arasında beşinci büyük fakülte olarak yer almaktadır. Pleven Tıp Üniversitesi öğrencilerine 1000 den fazla yataklı olan hastanede eğitim ve öğretim vermektedir. Pleven Tıp Üniversitesinde teknolojinin getirmiş olduğu cihazlarla öğrenciye gerekli olan eğitimve öğretim en üst düzeyde verilmektedir. Öğrencilerin tercihleri arasında ilk sıralarda yer alan Plevne Tıp Üniversitesi bu yönü ile dikkat çekmektedir. Pleven Tıp Üniversitesi puanları bulunmamaktadır. Ayrıca Pleven Tıp üniversitelerine giriş şartı olarak LGS ve LYS sınav şartı aranmamaktadır. Bu yönü itibari ile de öğrencilerin tercih etmesinde etkin rol oynamaktadır.