Plovdiv Tıp Üniversitesi

bulgaristanda egitim

 

Kurulduğu yıldan itibaren 4 kıta 43 ülkeden gelen birçok kişiye eğitim veren Plovdiv Tıp Üniversitesi bu anlamda sunduğu eğitimin kalitesini rakamlarla da göstermektedir. Yaklaşık 45 bin öğrenciye hizmet sunmuş ve ilk kurulduğu yıl olan 1945 yılından bu yana birçok tıp uzmanı yetiştirmiştir. Ayrıca dil öğrenim amacıyla çeşitli faaliyetler içinde programlar sunarak ülkeler arsında öğrenci değişim modeliyle de kültürel etkileşimi arttırmıştır. Bu anlamda erasmus programı kapsamında özellikleri uyan üniversite ve bölümler arsında yapılan öğrenci değişimleri ile dil eğitimine de önem vermiştir. Bu anlamda Avrupa tıp birliği üyeliği de bulunmakta ve bunu eğitim almayı düşünen bireylere de düşünerek tercih etmeliler.

Plovdiv Tıp Üniversitesi bünyesinde bulundurduğu birçok farklı sertifika ve özellik ile devlet standart gereksinimlerine uygun olarak yapılmaktadır. Ayrıca normal öğrenim olarak verilmekte olan tıp eğitimi kapsamında da devlet isteklerini karşılamaktadır. ECTS sistemini başarıyla uygulayan üniversite yönetimi Avrupa ve Türkiye de alınan derslerin tanınması açısından bu programı uygulamaktadır. Bünyesinde yer alan bölümler ise toplum sağlığı hizmetleri diş tıp ve eczacılıktır. Bütün üniversite bölüm ve basamakları dünya standartları üzerinde kurulmuş ve bunlara cevap verebilecek düzeyde yapılmıştır. Teorik ve pratik uygulama imkânı veren üniversite bünyesinde eğitim alan birçok öğrenci değişik hastane ve üniversite tıp okullarında farklı metotlar ile her zaman hazır durumdadır.

Plovdiv Tıp Üniversitesi bünyesinde yer alan 170 e yakın profesör ve 700 e yakın doçent hizmet vermektedir. Bir anlamda tüm branşlar da kusursuz eğitim alma şansı bulan öğrenciler bu anlamda çok şanslılar. Çünkü her an yanı başlarında bir eğitmen ve cevap bulabilmektedirler. Tıp eğitimi 6 yıl olup diş hekimliği 5 yıl 9 ay sürmektedir. Bu anlamda Türkiye de yer alan üniversite eğitimleri ile aynı seviyede yer almaktadır. Staj dönemleri ile de bir anlamda pratik bilgileri kullanma noktasında 12 ay ya da 9 ay uygulama imkânı verilmektedir. Eczacılık bölümü de yer alan üniversite de 5 yıl eğitim alan ve mezun olan öğrenciler 6 ay staj dönemi bulunmaktadır.