Sofya Tıp Üniversitesi

bulgaristan sofya tip universitesi

 

Sofya tıp Üniversitesi tıp fakültesi , 1917 yılında kurulmuş olup ,Bulgaristan’ın Başkenti Sofya’da bulunmaktadır. Bulgaristan’ın en eski  ve en büyük hastanelerinden biridir. Sofya tıp Üniversitesinde tıp fakültesi ile birlikte eczacılık fakültesi, diş hekimliği fakültesi, fizik tedavi ve rehabilitasyan fakültesi ve halk sağlığı fakültesi bulunmaktadır. Sofya tıp üniversitesinde Tıp, Ebelik, Hemşirelik, Laborantlık, Sağlık Uzmanlığı,Röntgen Teknisyenliği  bölümlerinde eğitim verilmektedir. Aynı zamanda Sofya tıp üniversitesinde verilen eğitim dili, İngilizce ve Bulgarcadır. Sofya tıp üniversitesinde 10.000 öğrenci eğitim görmektedir. Ve geleceğin doktorları olmak için birbirleri ile yarış etmektedirler. Sofya tıp üniversitesi,bilimsel çalışmalar yaparak öğrencilerin gelişimine katkıda bulunmaktadırlar. Aynı zamanda üniversitenin zengin bir kütüphanesi bulunmaktadır. İsteyen öğrenciler buradan yararlanabilmektedir.

Avrupa ülkelerinde bulunan üniversite de yıllık ücretler epeyce yüksektir. Bundan dolayı buralarda okumak biraz maliyetli olabilmektedir. Ülkemize yakın bir yerde okumak isterseniz , buna en uygun ülke Bulgaristan’dır. Ülke olarak aramızda fazla bir mesafe bulunmamaktadır. Otobüsler ile ulaşım sağlanmaktadır. Sizde tercihinizi buradan yana kullanabilirsiniz. Sofya tıp üniversitesi öğrenciye her türlü hizmeti sunmaktadır. Konaklamasına yardımcı olmaktadır. Üniversitede bulunan bilim adamları , öğrencilere bilimsel araştırmalar yaptırmaktadır. Bu sayede gelişim evresi hızlanmaktadır. Üniversitenin hastanesinde de uygulamalı eğitim verilmektedir. Üniversitenin eğitim süresi 6 yıldır.Üniversite ile ilgili geniş bilgi almak isterseniz Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Sofya tıp üniversitesi tıp Bulgaristan’ın en büyük üniversitelerindendir. Bir çok ülkeden öğrenci ağırlamaktadır. Bundan dolayı burada verilen eğitim üst seviyelerdedir. Eğitim teknolojinin yardımı ile hem deneysel olarak yapılmaktadır. Buda öğreticiliği arttırmaktadır. Sofya tıp fakültesinden mezun olduktan sonra, ülkemizde çalışmak isterseniz, diplomanız Yüksek Öğrenin Kurumu tarafından onaylanmalıdır, Denklik Aldıktan sonra çalışabilirsiniz. Herhangi bir sınav şartı aranmamaktadır. Bunun için Yüksek Öğrenim kurumundan bilgi alabilir , gerekli belge ve bilgilere ulaşabilirsiniz. Son zamanlarda bu tarz üniversiteler çokça tercih edilmektedir. Taban puan uygulaması olmaması ve üniversite ücretlerinin makul olması tercih edilmesinde etken rol oynamıştır. Sınav stresi yaşamadan, hayalini kurduğunuz tıp fakültesinde okuyabilir, gelecek kariyer planlarınızı yapabilirsiniz.